A legendássá vált mondat, amely híven jellemezné a Napkirály (1638-1715) abszolutisztikus uralmát, a történészek szerint csupán egy szállóige, mely a király halála után született meg. Bossuet (XIV. Lajos fiának nevelője, Meaux püspöke) egy helyütt így ír a Napkirályról: “Az egész állam őbenne van, az egész nép akarata az övében foglaltatik…” Ez a mondat lehetett a későbbi szállóige alapja, amelyet az ismert formában 1818-ban írtak le először.
Valójában XIV. Lajos éppen az ellenkezőjét jelentette ki halála előtt: “Én elmegyek, de az állam örökre itt marad.”
“Utánunk az özönvíz!”
Ezt a cinikus megállapítást XV. Lajosnak (1715-1774) tulajdonítják. Valójában ez is csupán egy népszerű szállóige, történelmi alapja nincsen. A szállóige 1757-ben születhetett meg. Ez az év igen szerencsétlennek bizonyult a franciák számára: a király elleni merénylet, egy az országon végigsöprő hurrikán, egy katonai vereség a hétéves háborúban, s mindenki egy üstökös felbukkanásáról beszélt, amely a közhiedelem szerint további szerencsétlenségek bekövetkeztét vetíti elő. A király valószínűleg olyasmit fűzhetett hozzá mindehhez, hogy “nekünk már csak az özönvíz hiányzik” – s ebből születhetett meg később az ismert szállóige.
“Ha nincs kenyerük, akkor
egyenek kalácsot!”
Szövegértés, mondatalkotás, hallásértés- és szókincsgyakorlás? Kérd az ingyenes bemutató leckét Facebook oldalunknak írt üzenetben!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.